Návštěva veterináře

Vše o případných zdravotních problémech u vašich šibinek (i když podle našich zkušeností sem asi moc co psát nebude).
Pravidla fóra
Příspěvky obsahující vulgarismy či jakkoliv jinak porušující dobré mravy budou smazány. Nevkládejte reklamu. V případě opakovaného odesílání nevhodných příspěvků může být uživateli zamezen přístup na fórum. Děkujeme za pochopení.

Návštěva veterináře

Příspěvekod Akihito » 04 led 2012 09:08

Včera jsem absolvovala hororovou návštěvu u veterináře s naším patnáctiměsíčním šibákem Akim. Mockrát jsme u něj za jeho život nebyli...celkem to bylo třikrát. Poprvé na očkování, podruhé kvůli psincovému kašli a potřetí kvůli vakcíně před cestou do zahraničí (tu jsem mu nechala dát pro jistotu). V pondělí večer jsme si s Akim hráli a při hře jsem mu sáhla na ucho (nebo pod ucho) a on začal řvát. Pak potřípal hlavou a zpočátku řval ještě i u toho. Tak jsem pojala obavy z ušního zánětu. Když jsem mu v úterý ráno sáhla na totéž ucho, vůbec nereagoval, prostě pohodička. Totéž jsem ještě zkoušela před odjezdem k veterináři, taky bez jakékoli reakce. Říkala jsem si, že to asi nebude nic hrozného, ale neléčený zánět v uších jsem nechtěla riskovat. Volala jsem veterináři, všechno mu popsala a poprosila ho o radu. Odpověděl, že by taky zánět v uších neriskoval a ať raději přijedeme. A tak jsme jeli.
První problém nastal při nasazování náhubku. Učíme ho s náhubkem už nějakou dobu (přiznávám, že jen nepravidelně až sporadicky), nicméně nasazování je vždycky úmor... Ale náhubek jsme teda zvládli. Abyste rozuměli, náš veterinář má k šibám spíš negativní postoj, protože podle něho jsou agresivní a všechny ho už pokousaly. Podotkla jsem, že Aki agresivní není, určitě teda ne na lidi (s pumrama je to horší), protože ještě za celý svůj život nikdy na nikoho ani nevyjel, natož aby ho pokousal. Obávám se, že by u nás doma divoce vítal i zloděje... :-)
No a teď k té návštěvě. Jsem z toho vyřízená ještě teď. Doktor se mu chtěl podívat do ucha a aniž by se ještě pořádně dotknul, Aki začal ječet jak smyslů zbavenej a házel s sebou tak, že jsem ho při nejlepší vůli nebyla schopná udržet, aby se nehýbal... Hned nato na mě zvýšil hlas veterinář, ať si toho psa držím. Řekla bych, že to bych opravdu moc ráda a snažila jsem se dál. Když viděl, že to nepůjde, chytil Akiho on a zavolal doktorku z vedlejší ordinace, aby se Akimu šla podívat do ucha. Aki by v těch chvílích přeřval i paviána... Když jsem se na to dívala, ujelo mi z pusy: "Chudáček...", načež mě veterinář seřval jak malýho Alíka, že to není žádnej chudáček, že TOTO je prostě šiba a že jsou všecky stejný, uřvaný, agresivní a nevyšetřitelný... Cítila jsem se jako úplnej magor. Závěr byl, že v uších nemá nic podezřelého, tudíž je úplně OK, což je teda dobrá zpráva. Když jsme vyšli z ordinace do čekárny, všichni se na nás zděšeně dívali a jedna paní se zeptala, jestli v té ordinaci někdo přežil... Máte někdo podobné zkušenosti se šibou u veterináře nebo mám doma hysterku? A jestli máte zkušenosti, neporadíte mi, jak mu můžu návštěvu veterináře usnadnit? Kromě změny veterináře, o které uvažuju...i když nevím, jestli to k něčemu bude.
Akihito

Mám shibu: ano
Jména mých šib: Akihito

Re: Návštěva veterináře

Příspěvekod Chiko » 04 led 2012 09:43

No, já takové zkušenosti nemám, moje šiby jsou všechny hodné a to i u veterináře. V životě by mě nenapadlo, že by měly mít u veterináře náhubek! Moje první reakce by byla, že bych opravdu změnila veterináře. U těch, co navštěvuji já, jsem nikdy psy s náhubky nepotkala. Navíc, pokud jej nasadíte psovi, který na něj není zvyklý, vystresuje se ještě dříve, než se tam dostane a bude bojovat o to více. Pokud tvrdí, že ho všechny šiby (netuším kolik jich už v životě viděl) pokousaly, pak je asi nějakej divnej :-) Fakt je, že jsem se s podobnýma reakcema taky setkávala kdysi v dávnověku, ale dnes už by to mělo být jiné. Na druhou stranu. Prošlo mi rukama cca 10 dospělých šib. ŽÁDNÁ z nich nebyla nikdy u veterinářů hysterická. ALE, prošlo mýma rukama taky dost šibích fen, které tady byly na krytí a které jsem brala na stěry a s těma občas problém byl. Vypozorovala jsem, že to byly ty, které žily s páníčky doma na gauči a nikdy nežily ve společenství jiných psů. Ty jsou pak rozmazlené, příliš vázané na majitele a může s nimi být při podobných akcích problém. Takže někdy to může být i "vina" majitele ;) Každopádně bych zkusila veterináře změnit a šla bych tam bez náhubku a zkusila bych mu vysvětlit, že ten váš pes skutečně nikoho nepokouše a že s ním může manipulovat, tedy pokud tomu tak je :-)
Chiko

Jména mých šib: Rippa-Na Tobimasu, Ranchlake California Promise, Boa Mara-Shima Hnědá Tvrz, Lucky Dragon´s Pocahontas, Fallscreek´s Akira Bi, Chiko Czech Jakobin

Příspěvekod ivana1 » 04 led 2012 09:56

Netráp sa, máš shibu. :D Myslím, že každá je u veterinára iná, ale ak začne jačať, tak jačí...
Veterinára by som asi zmenila, ak máš tú možnosť. My máme veterinára 5 minút pešo, ale zmenila som ho a chodíme cez pol mesta... Pôvodný veterinár mi bol nesympatický už len poznámkou, že "to ste nám ale teda dali, keď ste si kúpili shibu"... Pritom - podľa mňa - shibu nemali v ordinácii nikdy, pomýlili si to s akitami, ktoré viem, že tam chodili. (A preto mi pri prvej návšteve s Hoshiko povedali, že je veľmi malá....) Potom zavážil ich prístup a ceny - chyby v ošetrení - a po pol roku sme začali chodiť inde, kde chodíme 5 rokov a kde už shiby v ordinácii mali a - ten "náš" doktor - aj pristupuje k nim trochu inak.
Pochúťky si síce nikdy nezobrali od nich a do ordinácie Ami skôr ťaháme, ale... :D

Myslím, že shiba vie dobre vycítiť, aký vzťah má k nej človek - a ten Váš vet ma moc nedojal...

Košík často nasadzujeme pre istotu aj Hoshiko u veterinára, normálne sa nikdy neohnala na človeka, ale tam je to predsa len iné, takže vôbec nevadí, že ste ho dali. Ak je niečo moc nepríjemné, mám istotu, že papuľu striehnuť nemusím a môžem sa sústreďovať na fixáciu tela a packy... Ale - treba psa na ten náhubok - najprv zvyknúť, nie zväčšovať mu stres tam.

Aj Hoshiko už mala dni, kedy uvidela blížiacu sa ruku a jačala na celú ordináciu. Náš vetko má docela citlivý sluch a "taktne" sa vtedy vzdialil, kým skončila... a až potom jej zobral krv. Bolo to v čase, keď bola Hoshiko sama, teraz sa nám to už dávno nestalo.

Ami s Rippou sú iné, hlavne Rippka - dáva najavo, že trpí, ale ani nehlesne. Čo mi vlastne napovedá, že hysterky shibky budú asi skôr tie rozmaznanejšie gaučáky - skombinované s génami. Ale nie shibky ako také.

Čo mal Tvoj vet pravdu - neľutuj psa. Čím viac ho budeš ľutovať, tým to bude horšie. Treba mu rázne povedať "prestaň", alebo ako je zvyknutý, ale neľutuj ho, iba ak v duchu.

Vidím, že ma Hanka v odpovedi predbehla, ale - tu máš teda môj názor. :D
www.shiba-inu.sk -------------------------------- fotky na Rajčeti: http://hoshiko.rajce.idnes.cz/
ivana1

Jména mých šib: Hoshiko z Volenského dvora
Rippa Czech Jakobín
Ami Hviezda Dunaja

Příspěvekod Akihito » 04 led 2012 10:15

Díky moc za reakce. Ano, máte pravdu v tom, že náš šibák je gaučák a máme jen jeho, takže s jinými psy v kontaktu trvale není. Snažila jsem se ho ale socializovat co to jen šlo, takže máme pár kamarádek fen, se kterýma lítá i navolno a je úplně v pohodě. Jinak i procházky pravidelně absolvujeme navolno a nikdy nám neutekl, ani se o to nepokusil. Doufám, že to tak i zůstane. Chybu s rozmazlováním beru na sebe...sebekriticky musím konstatovat, že v naší domácnosti rozmazluju já, manžel ho drží mnohem víc zkrátka. Veterináře změním, souhlasím s tím, že pes cítí, jaký k němu má vztah. S tím "chudáčkem", kterej mi utekl z pusy, to bylo spíš takové povzdechnutí pro mě samotnou, moc to v tom řevu nemohlo být ani slyšet, jinak jsem psa nekonejšila a nelitovala ani po zákroku spočívajícím v prohlédnutí uší... Jo, možná jsem ho vystresovala už tím náhubkem, ale kdyby ho neměl jsem si jistá, že toho veterináře včera kousnul, byť nikdy předtím nikoho nekousnul. Opravdu je stoprocentně přátelský k lidem. S jedinou výjimkou, kterou je od včerejška náš veterinář. A náhubek teda začnu trénovat pravidelně a často, alespoň chvilkově, protože někdy je prostě potřeba, aby ho měl. Je mi z toho fakt hrozně ještě teď...za sebe, za Akiho i za veterináře (za toho nejmíň).
Akihito

Jména mých šib: Akihito

Příspěvekod Lenka » 04 led 2012 12:27

No my máme zkušenost obojetnou. Bany je sice náš miláček jedináček, ale venku s ostatními pejsky je pořád a je s nimi šťastná. Žádná agrese. První návštěvy u vet byly docela v pohodě /jen očkování apod../. Akorát loni jí bral krev z ťapky, tak pro jistotu dostala náhubek, ťapku jsme museli oholit, napnout a zpevnit, aby se dobře krev odebírala, což byl docela heroický výkon. Kdyby neměla ten náhubek tak by asi šíleně řvala. Takhle jen děsně funěla,za každou cenu chtěla utéct, bojovala jak lev, do teď mám od ní jizvu na ruce - drápla mě nohou.... myslela jsem že dostane chudák infarkt. Ale trvalo to jen chvilku, od té doby už byla znovu na kontrole a v pohodě. Né že by to tam milovala, ale dá se to. Náš vet je ale taky naprosto pohodový chlap, neumím si představit, že by se choval nějak nepříjemně....okamžitě bych ho vyměnila. Taky k němu dojíždíme přes půl Prahy. Když si vzpomněl na ten její výstup z minulé návštěvy, tak se jen zasmál: jéé tak my tu máme zase šibu..... no to se těším! ;) prostě pohodář.
Lenka

Jména mých šib: Banira Prima Nova

Příspěvekod Jarda » 04 led 2012 15:30

Tento příspěvek píši již po druhé. Ráno se zřejmě stalo to, že jsme s Ivanou psali příspěvek ve stejnou dobu a pak když jsem dal odeslat, objevil se mi její a můj zmizel. :x No nic, tedy ještě jednou. :lol:
Veterináře bych změnil určitě. Já jsem se zatím s podobným přístupem setkal jen jednou a to bylo spíše úsměvné. Přišli jsme do ordinace, Kajga jsem postavil na stůl a vet hned spustil: kde má košík?
Odpověděl jsem, že košík nepotřebuje, protože je to hodný a přátelský šibák. Načež se mi dostalo odpovědi, že žádný takový šibák neexistuje a že s nimi má jen ty nehorší zkušenosti. Stále stál dva metry od stolu a ptal se mě, co nás přivádí. Nebylo to nic zásadního. Vet odpověděl, že to není jeho specializace a odkázal nás na kolegu v Praze. Jediné pozitivum bylo, že zato "nic" naštěstí nic nechtěl. :lol:
Jinak u veta celkem v pohodě, sice se nekoná žádné velké nadšení, ale ani žádné velké scény. Nejlepší to bylo poprvé, to si lehnul na stůl a usnul. Zbudila ho až jeho první vakcinace. Od té doby už si dává pozor a rozhodně asi už nikdy v ordinaci neusne. :lol:
Jarda

Jména mých šib: Caigo Coro Prima Nova

Příspěvekod vlk » 04 led 2012 16:41

taky bych změnila veterináře, je to služba placená mnou a i když se pes neumí zrovna chovat, nebude mi žádnej vet nadávat a urážet mně ani mýho psa..... jinak, nejstarší Arčí od mala veterináře ráda nemá, v ordinaci ječí a věřím že by i kousla. Naštěstí je drobounká, takže ji chytnu pod krkem a za držtičku a když ji vytrvale do očí dštím výhrůžky co všechno jí udělám, tak teda drží.. nerada, ale drží...Paní doktorka ji zná, takže ví, že musí dělat rychle a co nejmíň mluvit, pak to zvládnem poměrně v klidu, jen na závěr pokaždé zanechá pomstychtivě bobek nebo loužičku( i když je před tím pečlivě vyvenčená) .....Kvijová, k veterinářům velice rezervovaná, musí u všeho brblat a mít poslední slovo, ale celkem drží.... i když s ní chodíme jen očkovat a prohlídka, neb je prolezlá zdravím... Pinďa a Yuminka veterináře milují, radostně se vrhají do ordinace aby paní doktorku, poskákali, oslintali a opusinkovali.... z čehož je vetka docela unešena a radostně se s nima olizuje.... zatím taky jen očkování a prohlídka, ale vždy v klidu....a bez košů.... :) ;)
Jestliže je láska nesmrtelná, pak pevně věřím, že se po smrti setkám se všemi psy svého života. Když už pro nic jiného, tak pro to moře lásky, která nás spojovala....
vlk

Jména mých šib: Archie z Volenského dvora, Quia Alba z Helfštýnského panství,
Yoshimi Yume z Helfštýnského panství a Penguin Pingu z Helfštýnského panství

Příspěvekod ivana1 » 04 led 2012 16:57

Arčí od mala veterináře ráda nemá, v ordinaci ječí
veď som písala, že možno aj genetika v tom má prsty - vidíš, sestry sa nezaprú ;)
poprvé, to si lehnul na stůl a usnul. ...Od té doby už si dává pozor a rozhodně asi už nikdy v ordinaci neusne.
To bolo aj s našou Ami, zvykla si pekne ľahnúť - trebárs vedľa Rippky na stole a ležkala, spala. Teraz ju dovnútra ťaháme, nie nejako drasticky, ale predsa.
Tento příspěvek píši již po druhé. Ráno se zřejmě stalo to, že jsme s Ivanou psali příspěvek ve stejnou dobu a pak když jsem dal odeslat, objevil se mi její a můj zmizel
Nezmizol Ti príspevok, len sa posunul nižšie. Ak niekto medzitým, ako píšeš - napíše niečo v tej istej téme - tak sa "obrazovka" posunie dolu a hore máš uvedený príspevok - v tomto prípade odo mňa. Aby si vedel, že som tam niečo medzitým zapísala. Ty si mal ísť nižšie, mohol si prípadne doplniť text a kliknúť na "odoslať" a vtedy by si to odoslal. To isté urobilo mne, preto som v mojom príspevku dopísala vetu, že ma Hanka predbehla, lebo som videla jej text príspevku. Dala som odoslať a zapísalo to môj text... ;)
www.shiba-inu.sk -------------------------------- fotky na Rajčeti: http://hoshiko.rajce.idnes.cz/
ivana1

Rippa Czech Jakobín
Ami Hviezda Dunaja

Příspěvekod Monika » 04 led 2012 17:26

Jamba dlouho s veterinářem neměla žádný problém, při očkování ani nepostřehla, že dostala injekci. Ale od té doby co jí brali krev, tak je to s ní na veterině celkem boj. I při sebemenší kontrole děsně ječí na celou kliniku. Taky proto když jí objednávám, tak dopředu upozorňuju, že přijdu s shibou. S požadavkem na náhubek se od jednoho z našich vetů setkávám běžně. Ostatní zaměstnanci kliniky s Jambou problém nemají, ale on mi hned při první prohlídce řekl, že má k shibám respekt a že by byl radši kdyby náhubek měla. Naštěstí žádné negativní řeči o shibách neměl.
Ovšem poslední návštěva veta - v pondělí, byla ukrutná. Jamba měla hodně zvětšené zadní cecíky a poměrně zatvrdlé, tak jsem jí pro jistotu k vetovi odvezla, aby se na to podíval. Ječela už v čekárně, ale tak, že se na nás postupně přišli podívat snad všichni přítomní veterináři i sestřičky :D Ale přisuzuju to spíše nervozitě z odloučení od štěňat.
Monika

Jména mých šib: Jamamba del Monte de Haya

Příspěvekod ivana1 » 04 led 2012 17:38

Ale od té doby co jí brali krev, tak je to s ní na veterině celkem boj
Keď tak rozmýšľam, aj u nás to bol boj práve pri braní krvi. U Hoshiko určite - a Ami sa tiež bojí, od vtedy, ako som jej dala urobiť rozbor krvi na pomer Ca a P...
Ale přisuzuju to spíše nervozitě z odloučení od štěňat.
U nás sme tieto návštevy ustáli bez problémov (a bolo ich viacej - čo som písala o zadržaní kúsku placenty v maternici), snáď len v aute Hoshiko kňučala - a potom sa ponáhlala za šteniatkami, ale nejačala. :D Aspoň to. Ale možno bola Jamba precitlivená, ani sa jej nečudujem.
ivana1

Rippa Czech Jakobín
Ami Hviezda Dunaja

Další

Zpět na Zdraví šib